Podstawowe błędy przy oszczędzaniu pieniędzy – jak ich uniknąć?

Obecna sytuacja na świecie niestety raczej mało kogo napawa optymizmem. Rosnące ceny i niepewna przyszłość finansowa to tylko część naszych zmartwień, jednak zdecydowanie warto pomyśleć o oszczędzaniu i odpowiednim zabezpieczeniu kapitału, gdyż może uchronić nas to przed różnymi problemami. Jakie najczęstsze błędy popełniamy, kiedy chcemy odłożyć trochę pieniędzy? Jak w ich uniknięciu mogą pomóc ubezpieczenia na życie?

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy jest tak istotne, zwłaszcza w obecnych czasach?

Zanim sprawdzimy, jak ubezpieczenia na życie mogą pomóc nam w oszczędzaniu oraz przytoczymy najpoważniejsze błędy przy gromadzeniu kapitału, zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto to robić. Niektórzy mogą powiedzieć, że obecnie oszczędzanie nie ma sensu, gdyż cały świat walczy z rosnącą inflacją, która może pochłonąć nasze ciężko zbierane pieniądze. To spory błąd – spadek wartości pieniądza można zniwelować na różne sposoby, natomiast nawet niewielkie oszczędności będą lepsze niż żadne. Mogą nam się przydać chociażby wtedy, kiedy nasz zakład pracy będzie musiał przeprowadzić redukcję etatów albo wtedy, kiedy nasze rachunki znacznie wzrosną – warto pomyśleć o tego typu scenariuszach wcześniej, by móc się właściwie zabezpieczyć.

Jakie są najczęstsze błędy przy oszczędzaniu pieniędzy?

Jednym z podstawowych błędów, który popełnia większość osób, a który dotyczy pierwszej fazy oszczędzania pieniędzy jest brak systematyczności. Czasami wygląda to w ten sposób, że z zapałem podchodzimy do naszego postanowienia odkładania jakiejś części z każdej wypłaty, jednak po paru miesiącach zaczynamy szukać wymówek czy sytuacji, kiedy zebrane przez nas oszczędności mogą się przydać. W ten sposób nigdy nie uda nam się zebrać żadnej większej kwoty, a nawet niewielka suma odkładana regularnie może przynieść nam niemało korzyści po odpowiednim czasie.

Innym błędem popełnianym przez osoby, które chcą zacząć oszczędzać jest brak odpowiedniego ulokowania kapitału. Wiąże się to z nieprzyjemnym zjawiskiem, które przywoływaliśmy już wcześniej – inflacją. Wraz z upływem czasu pieniądze tracą na wartości i trzymanie ich bardzo długo w fizycznej skarbonce sprawi, że bardzo dotkliwie to odczujemy.

Ubezpieczenia na życie na pomoc przy oszczędzaniu

W wyeliminowaniu tych dwóch problemów związanych z oszczędzaniem kapitału mogą nam pomóc ubezpieczenia na życie. Jak to jest możliwe? Musimy wybrać odpowiednią polisę, mianowicie taką, która została wzbogacona o dodatkową opcję oszczędnościową. Działa to w ten sposób, że część pieniędzy z każdej składki jest lokowana na koncie inwestycyjnym, gdzie czeka na zakończenie trwania umowy pomiędzy nami a ubezpieczalnią.

Ubezpieczenia na życie mogą więc sprawić, że naszym pieniądzom uda się uniknąć zjawiska inflacji. Co więcej, nie będziemy musieli pamiętać o ich regularnym odkładaniu – wystarczy, że zapamiętamy, by każdego miesiąca opłacić składkę naszej polisy. Oczywiście w ramach tego typu produktów otrzymujemy też wszystkie inne funkcje ubezpieczenia, więc będziemy lepiej zabezpieczeni na wypadek różnych losowych zdarzeń.

Redakcja audionote.com.pl