Jak we właściwy sposób pielęgnować rośliny doniczkowe?

Mieszkanie, w którym znajdują się różne rośliny doniczkowe, sprawia bardziej estetyczne wrażenie – jest ono tym silniejsze, na im bardziej zadbane wyglądają kwiaty. Zadanie związane z pielęgnacją roślin wydaje się dość proste, ale wbrew pozorom wymaga sporych starań. Każda roślina ma inne potrzeby – wśród nich trzeba wymienić podlewanie, zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza i odpowiedniego nasłonecznienia.

Rośliny doniczkowe – pielęgnacja

Kluczem do posiadania pięknych, zadbanych roślin doniczkowych jest właściwa pielęgnacja. Zazwyczaj na początku swojej przygody z kwiatami we wnętrzu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużo czasu i pieniędzy można będzie im poświęcić. Istnieją rośliny o bardzo niskich wymaganiach, na które mogą sobie pozwolić nawet zapominalskie, ciągle zapracowane osoby. Są też takie, które trzeba nie tylko podlewać, ale też zraszać, przycinać, przesadzać i nawozić. Niektóre urosną i zakwitną wyłącznie we wnętrzu, w którym jest bardzo duża wilgotność i spora ekspozycja na światło słoneczne.

Pielęgnacja roślin doniczkowych bardzo często wymaga sięgnięcia po wiedzę książkową lub doświadczenia innych osób, które znają się na tym. Obecnie cennym źródłem informacji są także niektóre strony internetowe. Dostępne instrukcje wystarczą, by uzyskać zdrowe i piękne kwiaty. Nie można jednak traktować ich lekceważąco, wytyczne dotyczące podlewania czy eksponowania na światło są tak dobrane, by pomogły w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Niektóre rośliny zniosą pewne zaniedbania, wybaczą nieregularne podlewanie wodą o zbyt niskiej temperaturze, za dużo słońca lub cienia. Inne jednak nie będą rozwijały się prawidłowo już przy niewielkich odstępstwach od oczekiwań.

Wybór roślin doniczkowych

Zawsze przy wybieraniu roślin doniczkowych do mieszkania należy wziąć pod uwagę, czy temperatura i wilgotność we wnętrzu będą odpowiadały wybranym gatunkom. Niekiedy można rozważać umieszczenie rośliny w pomieszczeniu takim jak łazienka (brak światła, duża wilgotność) lub sypialnia (niższa wilgotność, dużo światła). Można też dostarczać roślinie oczekiwanych bodźców przez nawilżanie powietrza czy okresowe wystawianie na balkon. Jeśli jednak niektóre z wymagań są niemożliwe do spełnienia, lepiej jest od razu zdecydować się na inny gatunek. Wśród roślin o niskich wymaganiach są zarówno pięknie kwitnące okazy, jak i te, które wypuszczają efektowne, błyszczące liście. Nie trzeba więc upierać się na konkretną roślinę, jeśli można znaleźć dla niej „zastępstwo” dobrze znoszące atmosferę typową dla mieszkania i niezbyt wymagające.

Redakcja audionote.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *