4 sposoby na zdobycie pieniędzy na otwarcie biznesu

0
28
pieniądze na biznes

Coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie kończący studia stają przed trudnym wyborem: zarejestrować się w Urzędzie Pracy czy szukać zatrudnienia na własną rękę? Zazwyczaj wybierają to pierwsze, ponieważ z rejestracją w pakiecie otrzymują ubezpieczenie zdrowotne (a to przydaje się zawsze, bo nigdy nie wiemy, kiedy zachorujemy). Jest też opcja trzecia: nie rejestrować się w Urzędzie Pracy, nie zatrudniać się w żadnej firmie, a po prostu założyć własną firmę i dokonać samozatrudnienia.

Pieniądze na biznes

Jeśli już jesteśmy przy temacie zakładania własnej działalności gospodarczej, to trzeba sobie zadać pytanie, skąd pozyskać pieniądze na biznes. Otwarcie firmy wiąże się z określonymi kosztami: opłacaniem składek ZUS co miesiąc, utrzymaniem lokalu (jeśli pracę zamierzamy wykonywać w innym miejscu niż miejsce zamieszkania – tak też można), bieżącymi materiałami i sprzętami, które są nam niezbędne do prowadzenia biznesu (w dzisiejszych czasach podstawą jest laptop/ komputer, telefon służbowy, czasem też służbowy samochód). Ponadto mogą okazać się potrzebne innego rodzaju sprzęty (tu już w zależności od rodzaju działalności i usług, jakie zamierzamy prowadzić): drukarka, kserokopiarka.

Źródła pieniędzy

Oto lista przykładowych źródeł, z których możemy pozyskać środki finansowe na prowadzenie własnej działalności:

1. Wziąć kredyt na otwarcie własnej działalności gospodarczej – dość ryzykowne posunięcie, zwłaszcza, jeśli jeszcze nigdy nie prowadziliśmy firmy i nie wiemy, jak nam się powiedzie. Opcja dla ryzykantów, którzy lubią czuć zastrzyk adrenaliny.
2. Pożyczyć lub otrzymać pieniądze od rodziny – opcja dla tych, którzy mają bogatych rodziców, dziadków, wujostwo czy kogokolwiek przy gotówce.
3. Otworzyć firmę przez Urząd Pracy ze środkami na własną działalność – opcja umiarkowana, ma swoje plusy, ma też minusy. Plusem jest to, że raz w życiu masz szansę otrzymać bezzwrotną pożyczkę na uruchomienie firmy, a wszystkie środki wydać i udokumentować to do 30 dni od uzyskania pożyczki. Plusem jest też to, że przez dwa lata płacisz najmniejszy ZUS, czyli mniej więcej połowę tego, co będziesz musiał zapłacić po dwóch latach, jeśli nadal postanowisz prowadzić biznes. Poważnym minusem jest fakt, że zasady te dotyczą tylko jednoosobowej działalności gospodarczej – a więc firmy, w której ty jesteś szefem i jedynym pracownikiem. Nie ma w tym czasie możliwości zatrudnienia kogokolwiek.
4. Pozyskać środki z Unii Europejskiej – najbardziej rozwojowa opcja dla tych, którzy zamierzają otworzyć biznes z rozmachem i wpisują się w aktualne trendy i projekty unijne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here