Wysyłka paczki do Anglii kurierem

Od czasu, kiedy Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, przepisy dotyczące wysyłki paczek z Polski na teren Anglii, nieco się skomplikowały. W związku z koniecznością odprawy celnej każdej paczki, ceny przesyłek mocno skoczyły w górę, a nie wszystkie firmy kurierskie oferują transport na teren UK. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o nadanie paczki do Anglii?

Paczka do Anglii i skomplikowane formalności

W o wiele gorszym położeniu są przedsiębiorcy, którzy chcą wysyłać sprzedany towar na teren UK. W ich przypadku nie obowiązują uproszczone odprawy celne, przez co muszą oni do każdej wysyłanej paczki załączyć komplet wymaganych dokumentów. Jakie są to dokumenty? Informację znaleźć można na stronie internetowej firmy kurierskiej bądź pośrednika zajmującego się przyjmowaniem zleceń na wysyłkę paczek. Niemniej jednak, koniecznie trzeba określić cel wysyłki paczki, rodzaj, ilość i wartość wysyłanych towarów, a także ich pochodzenie. To ostatnie jest szczególnie ważne, bowiem na mocy porozumienia zawartego między Anglią a UE, paczki pochodzące z terenu Unii podlegają zerowym opłatom celnym. Pochodzenie paczki określa się w dołączonym do dokumentacji oświadczeniu. Towary wysyłane jako prezenty i przesyłki od osób indywidualnych są odprawiane na tak zwanej odprawie zbiorczej, podczas gdy przedsiębiorcy sprzedający swoje towary muszą nastawić się na odprawę indywidualną. Powinni także wiedzieć o tym, że w ich przypadku komplet dokumentacji, jaką należy przedłożyć, będzie o wiele bardziej rozbudowany.

Kiedy paczka dotrze do Anglii?

Od kiedy w życie weszły nowe przepisy, czas, w jakim paczka dociera z Polski do Anglii, nieco się wydłużył. Nigdy nie da się go określić precyzyjnie, bowiem zależy to od wielu czynników. Jednak osoby, które chcą, by ich paczka dotarła przed określonym terminem, powinny nadać ją odpowiednio wcześniej. Z reguły czas ten nie przekracza pięciu dni roboczych, jednak w przypadku małego poślizgu, może on wydłużyć się nawet do dwóch tygodni i na to trzeba być przygotowanym. Jednak zdecydowana większość paczek, bo nawet 80%, dociera do Anglii w przeciągu pięciu dni po ich nadaniu w Polsce. Czas dostawy nie jest jedynym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, planując wysyłkę paczki do Anglii. Równie ważny jest koszt wysyłki. Przed wprowadzeniem nowych przepisów był on naprawdę korzystny, obecnie niestety, ze względu na skomplikowane formalności, uległ znacznemu zwiększeniu. Z reguły wysyłka trzydziestokilogramowej paczki kosztuje w okolicach 130 zł. Tanio więc nie jest, ale to i tak najbardziej korzystna opcja.

Wysyłka paczki do Anglii

Zlecając firmie kurierskiej podjęcie paczki do Anglii, należy pamiętać o dokładnym zmierzeniu przesyłki. Mierzy się jej wysokość, szerokość oraz długość. Aby uniknąć późniejszych problemów z dopłatami, warto do otrzymanych pomiarów dodać po dwa centymetry, tak na wszelki wypadek. Od wielkości i wagi przesyłki zależna bowiem będzie jej cena. Paczkę do Anglii należy nadać w punkcie, bądź też skorzystać z opcji zamówienia kuriera pod drzwi. Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodniejsze, że w celu nadania paczki nie trzeba nawet opuszczać domu, a zamówiony kurier sam się po nią zgłosi. Podsumowując, obecnie wysyłka paczki do Anglii wiąże się z większą ilością formalności, niż jeszcze do niedawna. Niemniej jednak, nie jest na tyle skomplikowana, by nie móc sobie z nią poradzić – zwłaszcza przy pomocy sprawdzonej i rzetelnej firmy kurierskiej, która część formalności weźmie na siebie.

Redakcja audionote.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *