Masz dług? Dowiedz się, jak sobie z nim poradzić

Dług to z pewnością nie powód do dumy. Jednak taka sytuacja życiowa może dotknąć każdego z nas. Rozwiązaniem jej nie jest chowanie głowy w piasek i brak reakcji. Każdą sprawę da się rozwiązać, szczególnie wtedy, gdy mamy odpowiednią wiedzę. Możemy ją posiąść sprawdzając, jakie prawa nam przysługują. Znajomość ich pozwala na umiejętne działanie i świadomość, co niosą za sobą poszczególne dokumenty. Na przykład pozew o spłatę długu. Sprawdź, co zrobić ze swoim zadłużeniem!

Jak poradzić sobie z długami?

Nie raz życie samo stawia nas w sytuacji, gdy stajemy się osobami zadłużonymi. Często nie jest to nasza wina – zostajemy oszukani lub sytuacja finansowa zmusza nas do pewnych działań. Jednak w większości przypadków nie zachowujemy należytej uwagi i nie sprawdzamy dokładnie umowy czy innych dokumentów. To prosta droga, aby mieć dług. Często jest to związane z pobieraniem pożyczek. Chwilówka czy kredyt w niesprawdzonym banku może się także właśnie skończyć. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, dopóki nie dojdzie do nas sądowy nakaz zapłaty. Firma windykacyjna może w każdej chwili zapukać do naszych drzwi.

Jakie podjąć działania w celu umorzenia długu?

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym zostaje dostarczony do nas w formie pisma z sądu. Od jego otrzymania mamy dwa tygodnie na odwołanie się, czy też wystosowanie skargi. To właśnie jest działanie, które musimy podjąć w celu umorzenia długu. Jednak większość osób nie wie, jak takie odwołanie napisać. Pomocny będzie więc prawnik. Najlepiej skorzystać z pomocy osoby, która jest specjalistą w kwestii zadłużenia. Firma Eurolege zna się właśnie na takich przypadkach. Doświadczony prawnik odpowiednio pokieruje sprawą tak, abyś miał największe szanse na oddłużanie. Oczywiście nigdy nie ma 100% pewności, jednak zawsze warto próbować i starać się o pełne umorzenie długu.

Kiedy odwoływanie się od nakazu zapłaty ma sens?

Odpowiedź brzmi – zawsze. Nawet jeśli nie uda nam się całkowicie oddłużyć, to możemy to zrobić częściowo. Nawet takie połowiczne umorzenie będzie dla nas szansą, aby jednak udało nam się spłacić zadłużenie. Nakaz zapłaty może jednak nie zostać umorzony. Czy to oznacza, że zmarnowaliśmy czas na odwoływanie się? Wręcz przeciwnie! Zyskaliśmy więcej czasu na zdobycie pieniędzy i odłożenie w czasie spłaty długu. Dlatego właśnie odwoływanie się jest zawsze słuszne i wskazane. Dzięki temu mamy jakiekolwiek szanse na oddłużanie.

Znając swoje prawa możesz je egzekwować

Znajomość prawa jest dla nas wskazana i bardzo ważna. Jednak nie specjalizując się w tej tematyce nie mamy możliwości poznania wszystkich jej zawiłości. Dlatego pomoc prawna jest tutaj niezbędna. Tylko z odpowiednim prawnikiem uda nam się przebrnąć przez procedury sądowe i całą papierkową robotę. Bardzo ważne jest też natychmiastowe działanie i nie ukrywanie problemu. Każdy z nas może mieć dług – to nie wstyd. Jednak nie można tego bagatelizować!

Redakcja audionote.com.pl