Wady i zalety klimatyzacji w domu – poradnik dla mieszkańców Krakowa

Kiedyś systemy klimatyzacyjne montowano głównie w krajach tropikalnych, w Europie były rzadkością. Obecnie lata stają się coraz cieplejsze i wiele osób cierpi z powodu ekstremalnych upałów, które często trwają całymi dniami, przez co czasami nie możemy odpocząć nawet w nocy. Nic więc dziwnego, że systemy klimatyzacyjne stają się coraz bardziej popularne także w naszej części świata.

Jednak czy klimatyzacja – Kraków czy inne polskie miasto naprawdę jest tego warta? Czy przyjemne chłodzenie niesie za sobą również ryzyko? Jakie są wady i zalety klimatyzacji w domu?

Kiedy upały dają nam w kość, klimatyzacja staje się niezbędna

Gdy środki konstrukcyjne przestają wystarczać, a uporczywe fale upałów ograniczają samopoczucie fizyczne, wiele osób zaczyna myśleć o zakupie systemu klimatyzacji. To, jak bardzo przestrzenie wewnętrzne są ogrzewane naturalnym promieniowaniem słonecznym, na ogół zależy od różnych czynników, takich jak orientacja lub izolacja domu, określone materiały budowlane oraz warunki geograficzne miejsca zamieszkania. Wiele osób przebywających w tym samym miejscu i korzystanie z urządzeń elektrycznych zapewnia również dodatkowe ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych. Zasadniczo obowiązuje praktyczna zasada: temperatura wnętrza nie powinna być niższa o więcej niż pięć do sześciu stopni od temperatury na zewnątrz. Im więcej upalnych dni w roku i im częściej korzysta się z klimatyzacji, tym bardziej warto mieć klimatyzację w domu.

Kompaktowy monoblok czy urządzenie dzielone?

Istnieją dwa różne modele klimatyzatorów do pomieszczeń zamkniętych — tzw. monobloki lub jednostki kompaktowe oraz jednostki typu split i multisplit. Mobilne klimatyzatory można kupić za niewielkie pieniądze. Wbudowane jednostki split i multisplit lub centralne systemy klimatyzacji są droższe w zakupie i utrzymaniu, ale oferują również większą wydajność i wygodę.

Zalety i wady modeli monoblokowych

Modele monoblokowe można podłączyć do dowolnego gniazdka elektrycznego w dowolnym miejscu. Po zainstalowaniu duży wąż jest przepychany przez szczelinę w oknie lub drzwiach w celu odprowadzenia ciepła na zewnątrz. Wada tych monobloków jest oczywista — przez otwarte okno lub otwarte drzwi ciepłe powietrze może przenikać do wnętrza pomieszczenia, co może prowadzić do kosztownej, ale daremnej walki urządzenia z upałem. Szczególnie w przestronnych pomieszczeniach, pomieszczeniach nasłonecznionych lub słabo ocieplonych mieszkaniach na poddaszach, urządzenia te mogą mieć trudności z zapewnieniem przyjemnego chłodzenia. Model monoblokowy potrzebuje średnio 40 do 80 minut, aby schłodzić pomieszczenie o powierzchni 14 metrów kwadratowych z 35 do 24 stopni Celsjusza. Jednak jeśli chodzi o chłodzenie, monobloki również zużywają dużo prądu. W ciągu 10 lat należy liczyć się z dodatkowymi kosztami energii elektrycznej. Kolejną wadą tych urządzeń jest to, że odgłosy pracy są dość głośne, jednak najcichsze urządzenia nie są głośniejsze niż 60 dB.

Zalety i wady klimatyzatorów typu split

W tym bezpośrednim porównaniu nieco bardziej efektywne są klimatyzatory typu split. Zwykle składają się z urządzenia chłodzącego w pomieszczeniu i kompresora, który jest przymocowany do zewnętrznej ściany budynku mieszkalnego. Oznacza to jednak, że ich montaż jest również dość czasochłonny. Ponieważ zawierają również niebezpieczne czynniki chłodnicze, jednostki typu split mogą być instalowane wyłącznie przez specjalistów. Jednak klimatyzatory dzielone mają przewagę nad modelami monoblokowymi, ponieważ chłodzą się znacznie szybciej niż monobloki. Zużywają również mniej energii elektrycznej do szybszego chłodzenia. Urządzenia o największej wydajności schładzają pomieszczenie o powierzchni 14 metrów kwadratowych z 35 do 24 stopni Celsjusza w mniej niż 10 minut – w przypadku modelu monoblok może to zająć nawet 80 minut.

Redakcja audionote.com.pl