Stół w domu – jaki wybrać?

0
526

Tradycja polskiego domu to życie, które kręci się przy kuchennym stole. Dziś już nie zawsze przy stole kuchennym. Ten najważniejszy mebel często wstawiamy również do jadalni albo salonu i korzystamy z niego przy wielu okazjach.

Jaki stół wybrać?

Czym się kierować przy wyborze?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jaka powinna być wielkość stołu? W tej kwestii jesteśmy zdeterminowani poprzez przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania. Gdy mamy przestronną jadalnie możemy pokusić się o stół – ławę, przy której swobodnie usiądzie nawet 12 osób. Natomiast w niedużych mieszkaniach, w których każdy kawałek podłogi jest na wagę złota dobrym rozwiązaniem może okazać się stół rozkładany. W normalne dni umożliwia domownikom wygodne, wspólnie spędzanie czasu, a kiedy zachodzi taka potrzeba wystarczy rozsunąć blat i dostawić krzesła.

Kolejne równie ważne zagadnienie to tworzywo z jakiego chcemy, aby nasz stół był wykonany?
Odpowiedź zwykle jest oczywista, chętnie wybieramy stoły drewniane.
Jakie są wady i zalety stołów z drewna?

Zacznijmy od tego, że drewniane meble bardzo dobrze prezentują się w prawie każdym wnętrzu (styl nowoczesny, tradycyjny, prowansalski, skandynawski itd.). Potęgują wrażenie dobrego smaku oraz bogatego wystroju. Ponadto z powodzeniem można je łączyć z detalami wykonanymi z innych materiałów np. z metalu albo szkła.

Obróbka drewna to szlachetny proces, który jedynie podkreśla walory ukształtowane przez naturę. Meble drewniane są dzięki temu niepowtarzalne, a żaden stolarz nie uzyska dwóch jednakowych desek. Nasze meble choć całkiem nowe już mają swoją długą historię. Dzięki nim jesteśmy bliżej natury.

Stół drewniany jest solidny i trwały

Jednak drewno z czasem może zmienić kolor na ciemniejszy. Dobrze dobrany lakier powinien odpowiednio zabezpieczyć naturalne meble.

Częstym problemem okazuje się waga stołu wykonanego z litego drewna. Jest on po prostu bardzo ciężki. Jeśli stół uniemożliwia np. rozłożenie kanapy i często planujemy go przestawiać lepiej jednak wybrać tworzywo sztuczne.

Należy również pamiętać, że drewniane meble wymagają specjalnej pielęgnacji. Chcąc cieszyć się ich blaskiem przez wiele lat musimy o nie szczególnie dbać.

Z zasady stół dębowy będzie droższy od stołu wykonanego z płyty meblowej. Są to jednak pieniądze dobrze zainwestowane, ponieważ solidny stół będzie z nami przez wiele lat.

Dodatkowo drewno pozwala na renowację. Przy zmianie wystroju wnętrza czasem wystarczy nowy lakier, inny kolor czy nałożenie bejcy, by drewniany stół również przyczynił się do odświeżenia mieszkania i sprostał nowym trendom.

W takim świetle możemy pokusić się o stwierdzenie, że drewniane meble są ponadczasowe.

.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here