Jakie drzewa posadzić w ogrodzie?

Latem dają cień, zimą chronią przed wiatrem i zamiecią, wiosną puszczają pąki, a jesienią zrzucają liście – drzewa w ogrodzie pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i ozdobną. Jakie gatunki najlepiej posadzić w ogrodzie?

Najpopularniejsze ogrodowe drzewa ozdobne

Drzewa ozdobne można posadzić zarówno w dużym, jak i mniejszym ogrodzie. Wśród popularnych gatunków wymienia się wierzbę całolistną, różne odmiany brzozy brodawkowatej, ozdobne wiśnie i śliwy, jarząb pospolity, a także niewielkie drzewo – migdałek trójklapowy. 

Chcąc połączyć kilka funkcji drzew w jedno, można wybrać żywotnik zachodni, który świetnie nadaje się do stworzenia żywopłotów czy szpalerów. To, jakie drzewa posadzić w ogrodzie, zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji i oczekiwań względem roślinności. 

Jakie drzewka owocowe posadzić w ogrodzie?

Drzewa owocowe nie tylko pięknie się prezentują, ale dają również owoce, które można zjeść prosto z drzewa bądź użyć do dań, napojów i przetworów. 

Wśród najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie drzew owocowych znajduje się:

  • Jabłoń
  • Grusza
  • Śliwa
  • Wiśnia
  • Czereśnia
  • Brzoskwinia
  • Morela

Duże drzewa do posadzenia w ogrodzie

Na rozległych terenach można pozwolić sobie na to, żeby posadzić drzewa długowieczne, okazałe i duże. 

  • Dąb szypułkowy – symbol dostojeństwa, siły oraz długowieczności. To drzewo ogrodowe wytwarza szeroką koronę i może urosnąć nawet na 25 metrów wysokości. Dąb szypułkowy jest zaliczany do gatunków długowiecznych osiągających wiek nawet 700 lat. Wymaga świeżej i głębokiej gleby, która jest bogata w związki mineralne oraz organiczne. Preferuje słoneczne stanowisko i dobrze znosi wilgotność gleby.
  • Klon zwyczajny – choć liść klonu stanowi symbol narodowy Kanady, to cieszy się dużą popularnością również w Polsce. Dorasta do nawet 30 metrów wysokości i wytwarza duże liście o długich ogonkach. Klon warto posadzić w ogrodzie, ponieważ jest łatwy w uprawie – toleruje różne typy gleb, jest odporny na działanie mrozu, dobrze znosi także silne wiatry. 
  • Kasztanowiec – okazałe drzewo o charakterystycznych owocach: kasztanach. Oprócz podstawowych funkcji jest często wykorzystywany jako surowiec zielarski. Preferuje miejsca słoneczne, gleby przepuszczalne i żyzne. Odporny na mrozy.

To, jakie duże drzewa posadzić w ogrodzie, może zależeć od warunków uprawy i indywidualnych oczekiwań względem wyglądu oraz właściwości rośliny. 

Znajdź ogrodnika i zleć mu posadzenie drzew w ogrodzie na: https://fixly.pl/kategoria/sadzenie-drzew 

Redakcja audionote.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *