Zestawy prysznicowe do nowoczesnej łazienki

Remont łazienki to nie lada wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć co jakiś czas. Planując aranżację tego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, dobierając elementy wyposażenia. Należy przy tym kierować się względami estetycznymi, ale także praktycznymi i finansowymi. Najczęściej montowany w łazience jest prysznic, a w nim bateria prysznicowa. Jak wybrać armaturę łazienkową?

Baterie prysznicowe – jak wybrać?

W sklepach zajmujących się sprzedażą wyposażenia łazienek można znaleźć ciekawe zestawy prysznicowe, które nadają się do nowoczesnych i klasycznych wnętrz. Dostępne są dwa rodzaje baterii. Pierwszym z nich są baterie prysznicowe natynkowe, które montowane są na ścianie. Zaletą takiego wyboru jest szybki montaż oraz niższa cena. Podczas awarii jest do nich łatwy dostęp i bez problemu można je wymienić na nowe. Drugim rodzajem są baterie podtynkowe, które jak sama nazwa wskazuje, montowane są w ścianie. Instalacja wodna poprowadzona jest bruzdami, dzięki którym na ścianie widoczna jest jedynie dźwignia, wylewka i maskownica. Takie rozwiązanie jest wybierane coraz częściej ze względów estetycznych. Niestety zestawy prysznicowe podtynkowe są droższe od naściennych, a dodatkowo w razie awarii trzeba liczyć się ze znacznie poważniejszym remontem.

Montaż baterii prysznicowej

Najczęściej w domu mieszka rodzina, w której każdy jest innego wzrostu. Dlatego bardzo ważne podczas montażu jest uwzględnienie tego faktu. Na jakiej wysokości zatem powinna być umieszczona bateria prysznicowa? Standardowo przyjmuje się, że w mieszkaniu, w którym mieszkają dorośli i dzieci dźwignia do regulacji ciśnienia wody i temperatury powinna być umieszczona na wysokości około od 110 do 130 cm od dna brodzika. Może się okazać, że dla małych dzieci będzie to zbyt wysoko, ale jest rozwiązanie, które ułatwi im kąpiel. Wystarczy pod prysznic wstawić podnóżek, na którym będą mogły stanąć i samodzielnie włączyć wodę. Oczywiście rodzice podczas takiej kąpieli muszą asystować maluchom. Jest to jednak pierwszy krok do samodzielności. Nie bez znaczenia jest także wysokość, na jakiej zamontowana będzie głowica prysznica. W tym wypadku należy uwzględnić najwyższych członków rodziny, aby podczas kąpieli nie uderzali oni głową o nią. Przyjmuje się, że powinna być ona zamontowana na wysokości 180 cm.

Baterie prysznicowe – jak wybrać najlepszą?

Na rynku dostępnych jest wiele baterii prysznicowych i czasami ciężko jest się zdecydować, która będzie najlepsza. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę głowicę, gdyż to ona odpowiada za regulację wody. Dostępne są głowice ceramiczne, suwakowe i termostatyczne. Bardzo istotny jest także korpus, który najczęściej wykonany jest z mosiądzu. Baterie występują z jednym lub dwoma uchwytami. Wybór należy dostosować do indywidualnych preferencji. Wiele z modeli posiada termostat, dzięki któremu można ustawić odpowiednią temperaturę. Jest to bardzo wygodne i częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych zestawach prysznicowych. Niektóre baterie posiadają deszczownicę. Ma ona tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Z deszczownicy woda leci dość szerokim strumieniem i jest to fajna alternatywa do zwykłej słuchawki prysznicowej. Wybierając zestaw prysznicowy najlepiej wybrać taki, który posiada obie opcje. Nie bez znaczenia jest także aspekt estetyczny. Bateria musi przecież dobrze wyglądać. Dostępne są różnego rodzaju baterie. Można znaleźć w sklepach zestawy prysznicowe w stylu retro, które cieszą się coraz większą popularnością. Można kupić baterie w kolorze czarnym, srebrnym, a nawet złotym.

Redakcja audionote.com.pl