Jak wybrać kalosze męskie?

Kalosze to buty przydatne szczególnie podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Przydają się rolnikom, mechanikom, hodowcom zwierząt oraz innym osobom wykonującym zawody wiążące się z przebywaniem na wilgotnych terenach. Jakie cechy powinny mieć kalosze męskie i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Rodzaje kaloszy męskich

Wybierając obuwie należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostało ono wykonane. Kalosze męskie mogą być wykonane z pianki, która ma dobre właściwości termoizolacyjne. Z tego powodu można je nosić w zimie lub podczas pracy w chłodni. Ponadto takie modele są lekkie. Natomiast zaletą kaloszy męskich gumowych jest ich trwałość. Zachowują dobrą elastyczność i są łatwe w naprawie, dzięki czemu nie trzeba wyrzucać dziurawych modeli – można je załatać. Guma wysokiej jakości zapewnia wodoodporność i pozwala chodzić w kaloszach po kałużach bez ryzyka zmoczenia stopy. Ważne jest dopasowanie fasonu do stopy, tak, by obuwie nosiło się wygodnie. Warto zwrócić uwagę na grubość podeszwy – gruba i twarda będzie bardziej stabilna i trwała.

Wybór fasonu

Wybór kaloszy męskich powinien być uzależniony od środowiska, w jakim będą noszone. Kalosze wysokie dedykowane są w szczególności osobom pracującym przy zwierzętach oraz na roli, ponieważ chronią nogawki m.in. przed błotem. W czasie opadów dobrze jest wybrać kalosze ze ściągaczem, który utrudni dostanie się np. śniegu do środka obuwia. Do prac terenowych warto wybrać buty kończące się powyżej kostki, jeśli można sobie pozwolić na lekkie ubrudzenie nogawek. Ponadto wybierając kalosze męskie trzeba zastanowić się, podczas jakiej pory roku będą noszone. Obuwie na cieplejsze okresy nie musi być wyposażone w dodatkowe ocieplenie. Natomiast przy niskich temperaturach sprawdzą się modele wyściełane np. warstwą filcu. Możliwe jest także noszenie kaloszy do codziennych, lekkich stylizacji. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na modele w ciekawych wariantach kolorystycznych oraz takie, które nie mają cech obuwia specjalistycznego.

Kalosze nie tylko do zadań specjalnych

Zakup kaloszy męskich będzie udany wtedy, gdy wybierze się model zgodny z jego przeznaczeniem. Kupując obuwie do pracy, należy wziąć pod uwagę czynniki, przed którymi powinno ono chronić. Inne kalosze dedykowane są osobom pracującym na roli, a inne mechanikom. Możliwe jest także noszenie kaloszy na co dzień, jednak nie nadadzą się one na eleganckie wyjścia. Jak w przypadku każdego obuwia, najważniejszy jest wybór modelu najwygodniejszego i w odpowiednim rozmiarze.

Redakcja audionote.com.pl