Jakie są błędy w odchudzaniu i jak sobie z nimi poradzić?

0
51
błędy w odchudzaniu

Zdrowe odchudzanie to proces, który musi potrwać. Tkanka tłuszczowa odkładała się w naszym organizmie przez długie lata. Podstawowy błąd w odchudzaniu to stosowanie drakońskich diet, które powodują efekt jojo. Diety 1000 kcal, które według niektórych źródeł gwarantują nam świetne efekty w krótkim czasie powinniśmy unikać szerokim łukiem. Na takiej głodowej diecie nie wytrwamy długo. Mimo, że szybko schudniemy to po kilku tygodniach wrócimy do dawnych nawyków żywieniowych i w szybkim czasie wrócimy do wagi sprzed odchudzania. Jest to tak zwany efekt jojo. Dodatkowo takie głodowe diety są wyczerpujące dla organizmu, przez co może się obniżyć naszą odporność. Przez zbyt duży deficyt kaloryczny owszem zgubimy kilogramy, ale będzie to zarówno tłuszcz jak i mięśnie.

Kolejnym błędem jest monotonność spożywanych posiłków

Często możemy spotkać diety polegające na jedzeniu samych sałatek lub samych zup. Początkowo mogą pomóc zrzucić kilogramy, jednak po jakimś czasie będziemy mieli dość jedzenia w kółko tego samego. Dodatkowo takie diety nie dostarczą nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Często oczekując szybszych efektów zaczynamy radykalnie obniżać spożywane kalorie, a dodatkowo zaczynamy trenować jak najwięcej, żeby szybciej schudnąć. Po krótkim czasie będziemy wyczerpani i powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych, co przyczyni się do powrotu dawnej wagi. Często nieudane próby schudnięcia zajadamy dodatkowo np. słodyczami, przez co możemy jeszcze bardziej przytyć.

Jak powinno wyglądać odchudzanie?

Błędy w odchudzaniu możemy w łatwy sposób wyeliminować. Na początku dajmy sobie minimum pół roku, a najlepiej rok na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Jest to czas, w którym bez problemu możemy to zrobić i utrzymać dobry wygląd na resztę życia. Na początek wyliczmy nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to ilość kalorii jaką musimy dostarczyć do organizmu, żeby utrzymać obecna wagę. W łatwy sposób to obliczymy korzystając z kalkulatora zapotrzebowania energetycznego, który jest dostępny w internecie. Od podanego wyniku musimy odjąć 500 kcal i otrzymamy ilość kalorii jaką musimy jeść, żeby schudnąć. Jeśli do tego dołożymy aktywność fizyczną to w ciągu miesiąca spalimy około 2-4 kilogramów w zależności od wagi początkowej. Na takiej diecie wytrwamy długi czas, przez co osiągniemy wymarzoną sylwetkę. Posiłki musimy spożywać regularnie. Ich ilość dopasujmy do swoich potrzeb i możliwości. Między posiłkami pijmy dużo wody, co pozwoli nam zapobiec podjadaniu.

W odchudzaniu świetnie sprawdzi się zarówno trening siłowy, jak i bieganie. Dodatkowo każda spontaniczna aktywność w ciągu dnia przyspieszy efekty odchudzania. Treningi powinniśmy wykonywać 3-4 razy w tygodniu tak, żeby organizm miał czas się zregenerować po wysiłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here