Co powinieneś wiedzieć o L-argininie?

Starasz się prowadzić zdrowy tryb życia, gotujesz pełnowartościowe posiłki, a wysiłek fizyczny to Twoja codzienność? W takim razie z pewnością wiesz już, że w miesiącach zimowych powinieneś suplementować witaminę D3, a jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej bądź wegańskie to niezbędne jest dostarczanie sobie kwasów omega-3 oraz witaminy B12. A słyszałeś może o L-argininie? Jest to również bardzo ważna substancja potrzebna ludzkiemu organizmowi, o którym często się zapomina.

Czym jest L-arginina?

L-arginina to aminokwas, jeden z ważniejszych związków w organizmie. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie prawie wszystkich organów i układów. Jest wytwarzana samoczynnie w organizmie przy pomocy kwasu glutaminowego i proliny. Czasem jednak ludzkie ciało nie jest w stanie L-argininy wytworzyć. Polecana wtedy będzie jej suplementacja, np. stosując solgar l-arginina w tabletkach.

Właściwości L-argininy

Arginina to aminokwas. Bierze więc ona udział w budowie białek, a z nich składają się nasze organy. Dlatego jest tak ważna dla ludzkiego organizmu. Na co szczególnie pozytywnie wpływa?

  • uszczelnia naczynia krwionośne (zapobiega więc chorobie wieńcowej, chroni przed problemami z ciśnieniem tętniczym i reguluje arytmię serca) oraz zmniejsza lepkość krwi, co zapobiega zakrzepom
  • wpływa bardzo korzystnie na układ odpornościowy (wspomaga pracę grasicy)
  • pomaga podczas regeneracji tkanek (gojenia ran, zrastania kości)
  • ma znaczenie w procesie wydzielania chormonów
  • wspiera stan mikroflory jelitowej oraz pozytywnie wpływa na metabolizm
  • zwiększa zdolności psychofizyczne (co jest szczególnie ważne dla sportowców i osób, wykonujących wymagające treningi)

L-arginina – dla kogo przeznaczona i polecana?

Z wiekiem wytwarzanie argininy w organizmie jest dość utrudnione. Dlatego poleca się jej suplementację osobom starszym. Warto też zaopatrzyć się w L-argininę, kiedy przez jakiś czas nasza dieta była uboga i podejrzewamy, że nie dostarczyliśmy sobie odpowiedniej ilości makroelementów oraz białka. Aminokwas ten będzie również polecany osobom narażonym na choroby serca i po przebytych zawałach.

Kiedy warto stosować L-argininę? – objawy niedoboru

Niedobór L-argininy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Warto zatem monitorować swoje ciało i ewentualne objawy. Brak tego aminokwasu może powodować zachwianie wydzielania insuliny. Mogą też pojawić się problemy z wątrobą, a nawet może dojść do uszkodzenia tego organu. Przy długotrwałym deficycie argininy mogą pojawić się duże trudności z mięśniami, a nawet może dojść do ich zanikania. Aminokwas ten działa bardzo korzystnie na układ krwionośny, zatem jego brak może mieć wpływ na schorzenia tego układu oraz choroby serca.

L-arginina to substancja niezwykle potrzebna każdemu człowiekowi, a jej niedobór może prowadzić do niebezpiecznych trudności ze zdrowiem. Warto zatem upewnić się, że poziom tego aminokwasu jest w naszym organizmie optymalny, a ewentualne braki suplementować. Zdrowie zawsze powinno stać na pierwszym miejscu, dlatego warto w nie inwestować.

Materiał partnera

Redakcja audionote.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *