Olej silnikowy 10W-40 – do jakich silników jest odpowiedni?

Olej silnikowy o oznaczeniu 10w-40 jest olejem półsyntetycznym, w związku z czym może być stosowany zarówno w nowszych, jak i tych nieco starszych silnikach. Co więcej, jego parametry sprawiają, że nadaje się do silników zasilanych każdym popularnym obecnie paliwem, włączając w to benzynę, olej napędowy i gaz ziemny. Jakby tego było mało, to olej ten może pracować w szerokim zakresie temperatur, bo od -25 do +40 stopni Celsjusza. Jest to więc olej bardzo uniwersalny, a co za tym idzie bardzo popularny. Można nawet uznać, że jest to obecnie jeden z najpopularniejszych typów olejów w Polsce.

Trzeba jednak pamiętać, że dobór oleju do silnika nie leży w pełni w kwestii kierowcy czy nawet mechanika i przy jego wyborze należy kierować się zaleceniami producenta. Kiedy więc wybierasz olej silnikowy musisz w pierwszym kroku zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu. Producent zawarł w niej bowiem konkretne typy olejów, jakie dobrze współpracują z konkretną jednostką. Dzieje się tak, ponieważ już na etapie projektowania silnika konstruktorzy wyliczają siły działające w silniku biorąc pod uwagę konkretne opory stawiane przez olej wynikające z jego gęstości. Zastosowanie innego typu oleju może sprawić, że opory będą większe niż producent to przewidział, przez co efektywność silnika spadnie. Może się też zdarzyć, że w przypadku zbyt płynnego oleju nie będzie on w stanie wystarczająco dobrze pokryć powierzchni narażonych na tarcie, przez co będą się one zużywały szybciej niż powinny lub wręcz dojdzie do ich uszkodzenia.

Kiedy więc nadejdzie ten czas w roku, w którym przeprowadzasz coroczny serwis, którego częścią jest wymiana oleju i innych elementów eksploatacyjnych sprawdź instrukcję obsługi swojego samochodu lub poproś mechanika, aby dobrał taki olej, który producent przewidział. Dzięki temu zapewnisz swojej maszynie odpowiednie smarowanie i zrobisz wszystko, co możliwe, aby zapewnić jej maksymalnie długą żywotność i bezawaryjną jazdę.

Materiał zewnętrzny

Redakcja audionote.com.pl